سوالات جنسی مرتبط به پیشگیری از بارداری سری سی ام

من در تاریخ 2/12پریود شدم و در تاریخ 2/18 برای اولین بار شروع به خوردن قرص ال دی کردم.
دروره نا منظم و بین 28 تا 30 روز است و مدت خونریزی 6 تا 7 روز است .
خواستم بدونم وقتی همه قرص هارو خوردم ماه بعد با ادامه همین روش بدون هیچ مشکلی می تونین نزدیکی پر خطر کنیم اخه نامزدم که اوم موقع همسرم میشه دوست داره در ماه های اول اردواج راحت باشه.
بلی دوست عزیز اگه درست و به موقع مصرف شه مشکلی نداره
من اخیرا ازدواج کردم و به دلیل ابتلا به بیماری لوپوس امکان استفاده قرصهای ضد بارداری دارای استروژن را ندارم. در حال حاضر من و همسرم از کاندوم جهت پیشگیری استفاده میکنیم.
از آنجایی که قرصهای مینی پیل تنها دارای پروژسترون هسنتد، آیا جایگزین کردن این قرصها به جای روش کاندوم برای ما ممکن است؟ با توجه به اینکه من هنوز بچه دار نشده و در حال شیر دهی نیستم و تصمیم به بچه دار شدن تا چندین سال آینده را هم نداریم. در این شرایط آیا استفاده ازاین قرصها به اندازه کافی ایمن هست؟ چه ضررهایی دارد؟
قرصهای شیر دهی (mini pill) نوعی قرص ضد بارداری هستند که فقط دارای هورمون پروژسترون می باشند (مانند قرصهای لاینسترول و لوونورژسترل) . این قرصها دارای بسته های ۲۸ عددی هستند و هر روز باید از آنها استفاده شود (بر خلاف قرصهای ترکیبی که یک هفته قرصها خورده نمی شوند).

در این قرصها فقط از پروژسترون استفاده شده و هیچگونه استروژنی در آنها وجود ندارد . تاثیر قرصهای مینی پیل نسبت به قرصهای ترکیبی در جلوگیری از بارداری کمی کمتر می باشد و حدود ۹۵ در صد است . از آنجایی که این قرصها در طی دوران شیردهی (بعد از زایمان) مصرف می شوند به نام قرصهای شیردهی معروف شده اند.

● نحوه استفاده از قرصهای مینی پیل

از اولین روز خونریزی قاعدگی، مصرف بسته ۲۸ تایی این قرصها را باید شروع نمود و هر روز در سر ساعت معینی ، یک عدد از این قرصها خورده شود . وقتی یک بسته ۲۸ تایی از این قرصها تمام شد، مصرف یک بسته جدید را باید شروع نمود .

● افرادی که نباید از قرصهای مینی پیل استفاده کنند

▪ خانمهایی که دچار مشکلات زیر می باشند نباید از این قرصها استفاده نمایند:

▪ خونریزی رحمی بدون علت نامشخص

▪ سرطان پستان

▪ بیماری کبدی

▪ همچنین خانمهایی که از اضافه وزن ناراحت می شوند ونیز خانمایی که دچار بیماریهای قلبی ، مرض قند(دیابت) و بیماری کیسه صفرا هستند و یا اینکه سابقه ابتلا به افسردگی را دارند بهتر است از این قرصها استفاده نکنند.

▪ قرصهای مینی پیل احتمال خطر بروز کیستهای تخمدانی را افزایش می دهند .

▪ همچنین احتمال وقوع حاملگی های خارج رحمی در افرادی که از این قرصها استفاده می کنند کمی بیشتر می شود (حاملگی خارج از رحمی هنگامی اتفاق می افتد که تخمک لقاح یافته د رخارج لوله رحمی رشد نماید این وضعیت می تواند بسیا رخطرناک بوده و نیاز به اقدامات اورژانسی دارد).

▪ با این حال ، خانمهایی که از قرص های مینی پیل استفاده میکنند خطر وقوع سرطان آندومتر و بیماری التهابی لگن در آنها کمتر می باشد .

▪ همچنین دردهای عادت ماهانه آنها نیز کمتر میباشد .

● عوارض جانبی مصرف قرصهای مینی پیل (شیردهی)

شایع ترین عارضه جانبی استفاده از قرصهای مینی پیل ، بروز خونریزیهای نامنظم می باشد .

د رحالیکه بسیاری از خانمهایی که از قرصهای مینی پیل استفاده می کنند دارای قاعدگی طبیعی می باشند ، اما بعضی از خانمها نیز دچار پریودهای نامنظم ، خونریزی در بین عادات ماهانه و یا اینکه بدون هیچگونه خونریزی در طی عادات ماهانه هستند . اگر در مدت ۶۰ روز هیچگونه خونریزی قاعدگی نداشتید، به پزشک مراجعه نمایید نا آزمایش حاملگی برای شما انجام شود.

سایر عوارض جانبی قرصهای مینی پیل (شیر دهی) عبارتند از : تغییر در خلق و خوی ، سردرد و کاهش میل جنسی .

بعضی از عوارض جانبی که با مصرف قرصهای ترکیبی اچ دی HD و یا ال دی LD ایجاد می شوند (مثل تهوع و حساس شدن پستانها) معمولا در افرادی که از قرصهای مینی پیل استفاده می کنند دیده نمی شود .

● تداخل با داروهای دیگر

▪ بعضی از داروها می توانند اثر قرصهای مینی پیل را کاهش دهند .

▪ این داروها عبارتند از : داروهای ضد سل و داروهای ضد صرع یا ضد تشنج .

● فراموشی در خوردن قرصهای مینی پیل

▪ یک شب:

باید هر موقع که به یادتان آمد ، آن قرصها را مصرف نمایید و قرص بعدی را در همان ساعت معمول بخورید .

در چنین مواردی باید به مدت دو هفته از یک روش دیگر نیز برای پیشگیری از بارداری استفاده نمایید (مثل کاندوم).

▪ دوشب:

باید دوشب پشت سر هم دو قرص با هم خورده شود و به مدت دو هفته از یک روش دیگر برای پیشگیری از بارداری استفاده نمود ( مثل کاندوم) .

● مزایای استفاده از قرصهای مینی پیل

▪ مزایای استفاده از قرصهای مینی پیل عبارتند از :

▪ بعضی از عوارض جانبی قرصهای ترکیبی اچ دی و ال دی مثل تهوع و حساس شدن پستانها را ندارد.

▪ فاقد استروژن می باشد

▪ استفاده از آنها آسان می باشد

▪ مشکلی در حاملگی های آینده ایجاد نمی کند

▪ اختلالی درفعالیت جنسی ایجاد نمی کند.

● معایب استفاده از قرصهای مینی پیل

▪ معایب قرصهای مینی پیل عبارتند از:

▪ در قابل عفونتهای مقاربتی مثل ایدز اثر پیشگیری کننده ندارد

▪ در صورت مصرف بعضی از داروها همراه با آن ، اثر آن کاهش می یابد

▪ احتمال خطر بروز کیستهای تخمدانی را افزایش می دهد

▪ خطر بروز حاملگی های خارج رحمی را افزایش میدهد

▪ ممکن است باعث خونریزی های نامنظم شود.

میخواستم راجع به عملکرد قرص های جلوگیری بدونم.میدونم مانع از تخممک گذاری میشه..ولی این یعنی چی؟ یعنی مثلا در روز 14 پریود اجازه نمیده تخمک رها بشه ؟چه اتفاقی برای تخمک میفته؟تخمک از بین میره یا اگه قرص ها رو قطع کنیم آزاد میشه؟؟سوال دیگه هم داشتم اکثر بسته ها 21 تا هستند کسی که دوست داره در یک ماه زود تر پریود شه مثلا 6 عدد مانده به تمام شدن بسته قرص ها رو قطع میکنه و پریود میشود ….. و بسته ی جدید رو شروع میکند.آیا این کار احتمال بارداری دارد یا نه؟
دوست عزیز استروژن و پروژسترون موجود در این قرصها اثر اصلی خود را با تاثیر مهاری بر عملکرد گوناتروپینهای هیپوتالاموس بروز می‌دهند. این شامل سرکوب ترشح ال اچ و اف اس اچ در خون و جلوگیری از صعود میان چرخه‌ای ال.اچ. است. همچنین این ترکیب روی ترشحات مخاط گردن رحم، اندومتر رحم و حرکت و ترشحات لوله‌های رحمی اثر می‌گذارد و باعث کاهش احتمال بارداری می‌شود.
در مورد سوال دومتونم باید گفت که برای جلوگیری باید بسته قرصها رو کامل مصرف کنید.شما اگر کمی مطالعه بفرمایید متوجه میشید که اگر این قرصها رو مرتب مصرف نکنید یا سهواً یکیش رو فراموش کنید اونوقت باید از سایر روشهای جلوگیری استفاده کنید یعنی تاثیرشون رو در جلگیری از دست میدن.چه برسه به اینکه بخواهید قطعش کنید.شما براساس سیکل پریودتون خونریزیتون شروع میشه و خوردن این قرصها به اون نظم نسبی میده.اینطوری فقط سیکل خونریزیتون رو بهم میریزید.
میخواستم بپرسم قرص های ضد بارداری را چند ساعت بعد از مقاربت باید مصر ف کرد ؟
من و نامزدم دیروز ساعته 3 بعد از ظهر با هم رابطه داشتیم و آب پیش منی ایشون تقریبا وارد وازن من شد و تا الان قرصی مصرف نکردم میشه هر چه زود تر جوابه سوالمو بدید ؟
خواهش میکونم یکی هر چه زود تر جوا بمو بده ممنون میشم
روش اورژانس تا 72 ساعت بعد از نزدیکی جواب میده.هر چه سریعتر انجام بشه بهتره.الان برو داروخانه
اگر ld خریدی : 4 تا الان بخور و 4 تا 12 ساعت بعد
اگر hd خریدی : 2 تا الان بخور و 2 تا 12 ساعت بعد.
در ضمن اگر احتیاج داشتی بیشتر بدونی از نوار بالا روش اورژانسی رو سرچ کن. اول برو داروخانه. حواست باشه قرصها رو با آب زیاد بخوری.اگر کمتر از 2 ساعت بعد از خوردن قرصها بالا آوردی باید دوباره تکرار کنی.
من از روز 2 عادت ماهانه ام که دقیقا 12 اردیبهشت بود شروع به خوردن قرص مارولون کردم. اما تا الان که 26 اردیبهشت هست من هنوز خونریزی دارم به همراه درد ی که زمان پریود ایجاد می شه. به دکتر مراجعه کردم قرص ESion Plas و استروماین داده. روزی 2 عدد دارم استرو ماین می خورم اما خونریزیم تموم نمی شه مقدارشم زیاده . من چی کار می توونم کنم؟

مارولونو اگه قطع کنم خوب می شم؟
می شه یکی راهنماییم کنه.

این حالت به دلیل تغییرات هورمونی بوده که در اثر مصرف قرص به وجود آمده است؛
قبل از شروع مارولون قاعدگی منظم داشتید؟ با تجویز پزشک مارولون را شروع کردید؟
در حال حاضر بهتر است دستور پزشک معالجتان را پیگیری کنید تا بالانس هورمونی دوباره به دست آید.
آیا از قرص سیپروترون کامپاند می توان در روش اورژانسی برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد؟ اگر این امکان وجود دارد نحوه ی استفاده باید چگونه باشد؟
استفاده درست از سیپروترون کامپاند یکی از روشهای جلوگیری از بارداری است.

همچنین از سیپروترون کامپاند (دیان) بمنظور جلوگیری از بارداری بیشتر در زنانی استفاده می شود که تخمدان چند کیستیک و همینطور اختلالات هورمون مردانه داشته باشند.

مصرف اين قرصها بايد از روز اول عادت ماهانه شروع شود و روزي يك عدد به مدت 21 روز اين دارو مصرف مي گردد. سپس 7 روز دارو مصرف نمي شود و دوباره از روز اول عادت ماهانه بعدي، خوردن اين قرصها آغاز مي گردد.

آیا از قرص سیپروترون کامپاند می توان در روش اورژانسی برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد؟ اگر این امکان وجود دارد نحوه ی استفاده باید چگونه باشد؟
خیر این قرص جهت تنظیم پریود و بالانس هورمونی تجویز میشه و برای جلوگیری از بارداری کارایی نداره
باید از ال دی یا اچ دی یا یاسمین استفاده کنید که قرصهای ضد بارداری هستند
میخواستم بدونم مصرف قرص های ضد حساسیت مثل فکسوفنادین یا apo-cetirizine و یا لوراتادین باعث تغییر در اثر قرص ال دی میشه یا مانعی نداره چون من به شدت آلرژی فصلی دارم و میخوام از این داروها مصرف کنم.
مصرف قرص لوراتادین با قرص LD تداخلی ایجاد نمیکنه و در صورت بارداری هم خطری برای جنین نداره.
من بخاطر عفونت لثه هام و التهاب ریه هام مجبور بخوردن قرص آموکسی سیلین هستم از طرفی قزص ال دی هم مصرف میکنم تو سایت گفته شده آنتی بیوتیکها اثر قرص ال دی رو کم میکنند میشه راهنمایی کنید که من چیکار کنم هردو تا قرص رو مصرف کنم؟
برای کاهش تداخل این قرص ها بهتره همزمان این قرص ها را استفاده نکنید یا زمان مصرف قرص بعدی حداقل بین 3 تا 6 ساعت اختلاف داشته باشد.
یا مقدار دوز آموکسی سیلین را با مشورت پزشکتون کم کنید.
دختری هستم 25 ساله و 2 سال است که ازدواج کرده ام. از کاندوم برای یشگیری استفاده می کنیم .من از25 اردیبهشت ماه یریودنشدم وبا ازمایش خون وتست ادرار مطمئن شدم که باردار نیستم.من در 24اردیبهشت به علت لکه داشتن دائم به دکتر رفتم
وسونوگرافی انجام دادم .که نتیجه این بودتصویر فولیکول ها متعددوکوچک در تخمدان دو طرف دیده می شود.تصویر فولیکول در حال کلایس قطر 15میلی متر در تخمدان راست دیده می شود .مقدار کم مایع ازاد اکوفری در لگنمشهود است.من در فردای این سونوگرافی یعنی در 25 اردیبهشت یریود شدم.ودکتر قرص یروژسترون تجویز کرد که از 25 اردیبهشت مصرف کردم ولی در ماهبعد یریود نشدم به دکتر مراجع کردم گفتند اختلال هورمونی است دزوسیتیوتجویز کردند که دوره ی ان به اتمام نرسیده است..درضمن در هنگام نزدیکیسوزش زیادی دارم با اینکه نمی خواهم اکنون بچه دار شوم چه روشی بهتر است .
درمانها را به طور منظم پیگیری کنید تا خونریزیها به صورت طبیعی بازگردد؛ تا تنظیم شدن هورمونها می تواندی از روشهای دیگر مثل کاندم یا آی.یو.دی استفاده کنید.
می خواستم من را راهنمایی کنید تا تفاوت خون قائدگی و خون ریزی هنگام تشکیل جنین را بدانم؟
من ماه پیش از قرص اووسیز برای روش اورژانسی استفاده کردم. پریود این ماهم 1 هفته جلو افتاده و روز دوم قطع شد و روز چهارم دوباره خون ریزی شروع شد و خون ریزی کم و بدون دردی دارم در حالی که قبلا به شدت کمر درد داشتم و خون ریزی ام نیز بسیار زیاد بود. آیا این امر به دلیل استفاده از قرص اووسیز است؟ یا نشانه ی بارداری است؟
اگر روش اورژانسی را به درستی انجام داده اید، این اختلالات به دلیل مصرف قرصها می باشد و بارداری منتفی است.
من مجردم و دکتر برای اینکه پریود بشم مدرکسی پروزسترون داد الان 5 روزه که قرصام تموم شده و هنوز پریود نشدم و فقط خیلی خیلی کم لک قهوه ای دیدم چند روز صول میکشه تا پریود شم؟امکانش هست که نشم؟
و اینکه من میخوام برم ازمایش خون و ادرار ایرادی یاره در زمان پریودیم برم؟ازمایش ازدواج
اگر مشکل دیگری وجود نداشته باشد، معمولا بعد از چند روز خونریزی رخ می دهد؛
برای آزمایشهای ازدواج هیچ جای نگرانی نیست.
من به دلیل استفاده نا درست قرص، 6 روز بعد از آخرین قرص پریود شدم…تقریبا 10 روز زود تر(باید 13ام می شدم که 3ام شدم و کم هم بود).سوالم اینه که من الان سر 13ام باید پریود شم ؟یا دوره هام از 3ام دیگه محاسبه می شه!؟
ممنون
دوره های پریتون از 3وم محاسبه میشه اما به دلیل استفاده از قرص های ضد بارداری که هرمونی هم هستن تعادل هورمونی بدنتون به هم ریخته و تا 5 -6 دوره ممکنه دوره های شما کما فی السابق نظم نداشته باشه و کمی زودتر یا دیر تر پری بشین که بعد از چند دوره دوباره به ریتم طبیعیش برمیگرده.
من یه نزدیکی محافظت نشده داشتم . کاندوم بود رابطه هم در حد تماس آلت ها بود اما از اطراف کاندوم منی بیرون ریخته بود و شک کردم که شاید با واژنم تماس داشته … می خوام از روش اورژانسی استفاده کنم اما چند تا سوال داشتم (فعلا 3 ساعت از رابطه می گذره)
1.طبق روال ماه های پیش باید دهم پریود می شدم که 4 روزه عقب افتاده یعنی امروز که 14 مرداده و رابطه داشتم هنوز نشدم . البته این عقب افتادن هیچ دلیلی بارداری نداره چون یکی دو ماه اخیر اصلا رابطه ای نداشتم ! با توجه به اینکه من فردا می خوام قرص ال دی بخورم می خواستم بدونم چه تغییری تو پریودم به وجود میاد؟! یعنی بازم عقب می افته ؟!این خطرناک نیست ؟
آیا روش اورژانسی وجود داره که بعد از مصرف قرص سریع آدم پریود بشه ؟!یعنی مث این ال دی اچ دی ها اختلال ایجاد نکنه … آخه یه سری رفتم دکتر یه قرصی گفت ولی یادم نیست اسمشو !
2.این یکی دو درصد خطایی که تو روش اورژانسی هست به خاطر چیه ؟! با توجه به شرایط من آیا بعد از روش اورژانسی بازم احتمال بارداری هست ؟!
باتوجه به انجام رابطه و احتمال تماس منی با واژن باید بلافاصله روش اورژانسی را شروع کنید و تأخیر ایجاد نکنید.
بامصرف قرص های ضدبارداری احتمال تغییر در عادت ماهانه در شما وجود دارد، بطوری که زمان خونریزی بعدی شما با تأخیر همراه خواهد بود و پس از چند روز اوضاع به روال عادی برمیگرده، بنابراین جای نگرانی وجود نداره.
به هرحال باید قرص LD را بطور صحیح مصرف کنید، اختلال یا زیاده روی در مصرف قرص باعث عوارض بیشتر خوهد شد.
در بین قرص های جلوگیری، قرص یاسمین دارای کمترین عوارض و قرص HD دارای بیشترین عوارض خواهد بود. بنابراین قرص LD یکی از متداول ترین قرص ها در روش اورژانسی محسوب می شود.
در مواقعی که استفاده از روش اورژانسی با تأخیر بین 3 تا 5 روز مصرف شود امکان کاهش اثر پذیری دارو وجود داره بطوری که احتمال ریسک بارداری افزایش پیدا می کنه.
برای مطمئن شدن از وقوع بارداری یا عدم آن، میتونید پس از روش اورژانسی، به غیر از تست های خانگی، آزمایش خون BhCG هم انجام دهید. با انجام این آزمایش وضعیت بارداری شما معلوم خواهد شد.
با قرص ال دی تا چند روز میشه عادت ماهیانه رو به تاخیر انداخت؟
من 6 روز دیگه جراحی دارم و الان 32 روزه که با قرص عقب انداختم
ایا خطرناک است؟؟ با تشکر
معمولا یک نوبت به تعویق انداختن پریود مشکل خاصی ایجاد نمی کند ( که البته معمولا 1 تا 3 دوره پس از آن درجاتی از بی نظمی در پریود مشاهده می شود.) سعی کنید برای این اقدام حتما با پزشکتان مشورت کنید زیرا اولا هر کسی کاندیدای مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری نیست ثانیا عوامل بسیاری باید بررسی بشه که ایا این اقدام (به تاخیر انداختن پری با قرص های خوراکی ضد بارداری) صحیحه یا نه مثلا : سن شما،سابقه ی لختگی خون در فامیل درجه یک ،با توجه به اینکه الان در ماه مبارک رمضان هستیم روزه دار بودن شما (که همراه با روزه داری نباید با قرص های ضد بارداری اقدام به تعویق پریود بکنید) و………………
من حدودا 3هفته پیش بعد از قاعدگیم رابطه داشتم(نه از طریق واژن) ولی کاندوم پاره شد منی بین پاها و سطح واژن ریخت منم شک کردم که منی با واژن تماس داشته بنابراین 2 ساعت بعد قرص لوونورژسترل طبق دستور استفاده کردم. دیروز هم پریود شدم ولی خونریزیم کمتر و رنگش تغییر کرده علتش چی میتونه باشه؟
علت خونریزی کمتر و تغییر رنگ، بخاطر مصرف قرص بوده. بنابراین ضمن عدم بارداری، جای نگرانی هم وجود نداره.
من دو ماهه نامزد كردم ديروزبا نامزدم رابطه داشتيم بدون دخول و نامزدم مايع مني رو روي شكمم ريخت فقط از اين ميترسم كه نكنه دستش به مايع خودش آلوده بوده باشه كه ببخشيدبه واژن من زده باشه كه تااونجايي كه يادمه دستش ر با دستمال پاك كرد ولي من خيلي ميترسم 33 ساعت بعد قرص اورژانسي لونژيل خوردم كه 12 ساعت بعد هم يكي ديگش رو ميخوام بخورم،بااين وجود امكان بارداري هستش دارم ميميمرم از استرس كمكم كنيد؟
خیر، احتمال بارداری وجود نداره.
من 2 ماه ديگه عروسيمه، دكتر كه مراجعه كردم پردمو از نوع حلقوي ديدند و براي پيشگيري از بارداري بهترين راه براي اوايل ازدواج رو قرص تشخيص دادند.گفتند كه يك ماه مونده به عروسي روز پنجم پريود قرص Yaz مصرف كنم (گفتند كه قرص ياز مصرفش راحت تره به خاطر 28 تايي بودن و اگه اشتباه نكرده باشم بين دو بسته قرص مثل قرص هاي ديگه نيازي نيست فاصله باشه، آيا اين درسته؟)
و به مدت 6 ماه !

من خودم اطلاعاتي در مورد قرص ندارم و چون اين خانوم دكتر راحت به سوالا جواب نميداد مجبور شدم اينجا مطرح كنم

براي من قرص بهترين راهه؟
كدوم قرص راحت ترين روش استفاده و كم عارضه ترين قرص هست؟
آيا با مصرف يك دوره قرص(1بسته)قبل از رابطه و داشتن رابطه كامل و بدون روش جلوگيري ديگه، مثل طبيعي و كاندوم احتمال حاملگي نيست؟

ممنون از سايت خوب و مفيدتون

بله قرص یاز مصرفش راحت تره و نیازه به فاصله انداختن بین دو بسته نیست.
یاز یکی از کم عارضه ترین قرص ها هست ولی یاسمین هم قرص خوبیه و بسیار کم عارضه ست.
با مصرف 1 دوره کامل قرص میتونه خیالتون از بابت جلوگیری راحت باشه. البته نه این که مصرف رو قطع کنید. بلکه 1 دوره کامل که گذشت در دوره های بعدی دیگه خیالتون راحته.
من در ماه رمضان برای اینکه بتونم همه‌ی روزه‌هام رو بگیرم، از چند روز قبل از پریودم مصرف LD رو شروع کردم که پریود نشم. اینم بگم که در چند سال گذشته همیشه ماه رمضون این کارو کردم. اما امسال که ازدواج کردم الآن برام سوال شده که آیا الآن مصرف LD ها کار جلوگیری از بارداری رو هم انجام میده و دیگه لازم نیست از کاندوم استفاده کنیم یا چون از روز پنجم پریود شروع نکردم دیگه جلوگیری نمی‌کنه؟
چون شما ماه اولتونه که استفاده از قرص های ضد بارداری رو شروع کردین و همین طور استفاده از اون رو در زمان صحیح (روزهای 5-7 دوره ) شروع نکردین این ماه برای جلوگیری از بارداری باید از یه روش کمکی مثل کاندوم هم استفاده کنین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + یک =